THE AMERICA ONE NEWS
Jul 23, 2024  |  
0
 | Remer,MN
Sponsor:  QWIKET.COM 
Sponsor:  QWIKET.COM 
Sponsor:  QWIKET.COM 
Sponsor:  QWIKET.COM Sports Media Index – Perfect for Fantasy Sports Fans.
Sponsor:  QWIKET.COM Sports Media Index – Perfect for Fantasy Sports Fans. Track media mentions of your fantasy team.
back  
topic
Boston Herald
Boston Herald
24 Feb 2024
Danny Ventura


NextImg:MIAA statewide girls hockey tournament pairings

GIRLS HOCKEY

SEEDS: 1. Notre Dame (Hingham) (14-4-2); 2. St. Mary’s (18-3-1); 3. Lincoln-Sudbury (17-2-1); 4. Malden Catholic (13-3-4); 5. Hingham (16-5-1); 6. Methuen (14-4-2); 7. Shrewsbury (11-4-5); 8. Pope Francis (12-7-2); 9. Peabody Veterans (16-4-0); 10. Bishop Feehan (10-9-3); 11. Archbishop Williams (9-10-2); 12. North Andover (8-9-3); 13. Winthrop (13-3-2); 14. Belmont (13-2-3); 15. Andover (7-9-3); 16. Braintree (9-9-3); 17. Needham (12-7-1); 18. Boston Latin (16-4-2); 19. Billerica Memorial (6-9-5); 20. Westford Academy (7-10-3); 21. Natick (12-7-1); 22. Waltham (14-5-1); 23. Reading Memorial (9-10-1); 24. Winchester (9-9-2); 25. Arlington (7-11-2); 26. Bishop Stang (8-10-2); 27. Wellesley (8-9-3); 28. Shawsheen Valley Tech (13-6-0); 29. Barnstable (6-13-1); 30. Arlington Catholic (7-11-2); 31. Weymouth (10-9-3); 32. Franklin (7-13-0)

FIRST ROUND – TBA

GAME 1 – Franklin at Notre Dame (Hingham)

GAME 2 – Needham at Braintree

GAME 3 – Winchester at Peabody

GAME 4 – Arlington at Pope Francis

GAME 5 – Barnstable at Malden Catholic

GAME 6 – Westford at Winthrop

GAME 7 – Natick at North Andover

GAME 8 – Shawsheen at Hingham

GAME 9 – Weymouth at St. Mary’s

GAME 10 – Boston Latin at Andover

GAME 11 – Reading at Bishop Feehan

GAME 12 – Bishop Stang at Shrewsbury

GAME 13 – Arlington Catholic at Lincoln-Sudbury

GAME 14 – Billerica at Belmont

GAME 15 – Waltham at Archbishop Williams

GAME 16 – Wellesley at Methuen

SECOND ROUND – TBA

GAME 17 – Game 1 winner vs. Game 2 winner

GAME 18 – Game 3 winner vs. Game 4 winner

GAME 19 – Game 5 winner vs. Game 6 winner

GAME 20 – Game 7 winner vs. Game 8 winner

GAME 21 – Game 9 winner vs. Game 10 winner

GAME 22 – Game 11 winner vs. Game 12 winner

GAME 23 – Game 13 winner vs. Game 14 winner

GAME 24 – Game 15 winner vs Game 16 winner

QUARTERFINALS – TBA

GAME 25 – Game 17 winner vs. Game 18 winner

GAME 26 – Game 19 winner vs. Game 20 winner

GAME 27 – Game 21 winner vs. Game 22 winner

GAME 28 – Game 23 winner vs. Game 24 winner

SEMIFINALS – TBA

GAME 29 – Game 25 winner vs. Game 26 winner

GAME 30 – Game 27 winner vs. Game 28 winner

FINAL – Sunday, March 17 at TD Garden

GAME 31 – Game 29 winner vs. Game 30 winner

DIVISION 2

SEEDS: 1. Duxbury (19-3-0); 2. Falmouth (19-2-1); 3. Burlington (17-1-2); 4. Nauset Regional (17-2-1); 5. Algonquin (13-6-1); 6. Longmeadow (11-4-1); 7. Canton (17-4-1); 8. Pembroke (15-5-0); 9. Milton (17-4-1); 10. Westwood (13-5-0); 11. Marshfield (12-8-0); 12. Dedham (14-4-2); 13. Sandwich (10-10-2); 14. Plymouth South (9-8-3); 15. King Philip Regional (14-8-0); 16. Walpole (9-8-3); 17. Gloucester (13-5-2); 18. Medfield (9-8-3); 19. Beverly (11-8-1); 20. Stoneham (11-8-1); 21. Martha’s Vineyard Reg. (11-9-0); 22. Norwell/Scituate/Abington (7-12-1); 23. Woburn Memorial (10-6-4); 24. Norwood (7-12-1); 25. Whitman-Hanson Reg. (7-12-1); 26. Hanover (9-9-1); 27. Leominster (11-8-0); 28. Auburn (7-11-2); 29. Dennis-Yarmouth (5-13-1); 30. Medway (2-16-2); 31. Newburyport (5-15-0); 32. Boston Latin Academy (9-12-1)

FIRST ROUND – TBA

GAME 1 – Latin Academy at Duxbury

GAME 2 – Gloucester at Walpole

GAME 3 – Norwood at Milton

GAME 4 – Whitman-Hanson at Pembroke

GAME 5 – Dennis-Yarmouth at Nauset

GAME 6 – Stoneham at Sandwich

GAME 7 – Martha’s Vineyard at Dedham

GAME 8 – Auburn at Algonquin

GAME 9 – Newburyport at Falmouth

GAME 10 – Medfield at King Philip

GAME 11 – Woburn at Westwood

GAME 12 – Hanover at Canton

GAME 13 – Medway at Burlington

GAME 14 – Beverly at Plymouth South

GAME 15 – Scituate at Marshfield

GAME 16 – Leominster at Longmeadow

FIRST ROUND – TBA

GAME 1 – Franklin at Notre Dame (Hingham)

GAME 2 – Needham at Braintree

GAME 3 – Winchester at Peabody

GAME 4 – Arlington at Pope Francis

GAME 5 – Barnstable at Malden Catholic

GAME 6 – Westford at Winthrop

GAME 7 – Natick at North Andover

GAME 8 – Shawsheen at Hingham

GAME 9 – Weymouth at St. Mary’s

GAME 10 – Boston Latin at Andover

GAME 11 – Reading at Bishop Feehan

GAME 12 – Bishop Stang at Shrewsbury

GAME 13 – Arlington Catholic at Lincoln-Sudbury

GAME 14 – Billerica at Belmont

GAME 15 – Waltham at Archbishop Williams

GAME 16 – Wellesley at Methuen

SECOND ROUND – TBA

GAME 17 – Game 1 winner vs. Game 2 winner

GAME 18 – Game 3 winner vs. Game 4 winner

GAME 19 – Game 5 winner vs. Game 6 winner

GAME 20 – Game 7 winner vs. Game 8 winner

GAME 21 – Game 9 winner vs. Game 10 winner

GAME 22 – Game 11 winner vs. Game 12 winner

GAME 23 – Game 13 winner vs. Game 14 winner

GAME 24 – Game 15 winner vs Game 16 winner

QUARTERFINALS – TBA

GAME 25 – Game 17 winner vs. Game 18 winner

GAME 26 – Game 19 winner vs. Game 20 winner

GAME 27 – Game 21 winner vs. Game 22 winner

GAME 28 – Game 23 winner vs. Game 24 winner

SEMIFINALS – TBA

GAME 29 – Game 25 winner vs. Game 26 winner

GAME 30 – Game 27 winner vs. Game 28 winner

FINAL – Sunday, March 17 at TD Garden

GAME 31 – Game 29 winner vs. Game 30 winner